Audio & Teatr

 

Strona główna

Artina włącza się swoimi działaniami w projekty wspomagające odbiór sztuk, w szczególności spektakli teatralnych, przez osoby osoby z niepełnosprawnością wzroku. Dzięki autorskiemu oprogramowaniu tworzonemu przez Jana Błaszczyńskiego możliwa jest półautomatyczna audiodeskrypcja spektakli teatralnych. Do dnia dzisiejszego zrealizowane zostały następujące projekty:

 

2009. Audiodeskrypcja do spektaklu "Brat naszego Boga" w reżyserii Artura Dziurmana na scenie Moliere.

2015. Audiodeskrypcja do spektaklu "Królowa Śniegu" dla Teatru Syrena w Warszawie. Działania w ramach projektu "Audiodeskrypcja przez internet teatru dla dzieci i młodzieży z wadą wzroku" fundacji TVNet.

2015. Audiodeskrypcja do spektaklu "Przygody Odyseusza" dla Teatru Groteska w Krakowie. Działania w ramach projektu "Audiodeskrypcja przez internet teatru dla dzieci i młodzieży z wadą wzroku" fundacji TVNet.

2015. Audiodeskrypcja do spektaklu "Królowa Śniegu" dla Teatru Baj w Warszawie. Działania w ramach projektu "Audiodeskrypcja przez internet teatru dla dzieci i młodzieży z wadą wzroku" fundacji TVNet.

2015. Audiodeskrypcja do spektaklu "Czerwony Kapturek" dla Teatru Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej. Działania w ramach projektu "Audiodeskrypcja przez internet teatru dla dzieci i młodzieży z wadą wzroku" fundacji TVNet.

2015. Audiodeskrypcja do spektaklu "Calineczka" dla Teatru Animacji w Poznaniu. Działania w ramach projektu "Audiodeskrypcja przez internet teatru dla dzieci i młodzieży z wadą wzroku" fundacji TVNet.

2015. Audiodeskrypcja do spektaklu "Calineczka" użyta była również w projekcie wykorzystania audiodeskrypcji do terapii dzieci ze spektrum autyzmu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

2015. Audiodeskrypcja do spektaklu "Alicja w Krainie Czarów" dla Teatru Arlekin w Łodzi. Działania w ramach projektu "Audiodeskrypcja przez internet teatru dla dzieci i młodzieży z wadą wzroku" fundacji TVNet.

2016. Audiodeskrypcja do spektaklu "Arszenik i stare koronki" dla Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Działania w ramach projektu "Sztuka? Niewykluczone! Koalicja Teatrów Dostępnych" Stowarzyszenia Edukacji Pozaformalnej "Meritum".

2016. Audiodeskrypcja do spektaklu "Nie płacz, koziołku" dla Teatru Groteska w Krakowie. Działania w ramach projektu "Sztuka? Niewykluczone! Koalicja Teatrów Dostępnych" Stowarzyszenia Edukacji Pozaformalnej "Meritum".

2016. Audiodeskrypcja do spektaklu "Emigranci" dla Teatru Scena Dekerta w Krakowie. Działania w ramach projektu "Sztuka? Niewykluczone! Koalicja Teatrów Dostępnych" Stowarzyszenia Edukacji Pozaformalnej "Meritum".

2016. Audiodeskrypcja do spektaklu "Przygody Arka Noego" dla Teatru Ludowego w Krakowie. Działania w ramach projektu "Dotyk Teatru" Fundacji Badań i Praktyk Społecznych.

2017. Szkolenie z zasad tworzenia audiodeskrypcji zorganizowanego przez Polski Związek Niewidomych Koło Powiatowe w Olkuszu połączone z audiodeskrypcją tworzoną przez kursantów do wybranego przez nich filmu.

2016. Audiodeskrypcja do spektaklu przed koncertem piosenek Jacka Kaczmarskiego w Teatrze Ludowym w Krakowie, spektakl "Droga" oraz do teatralizacji piosenek podczas koncertu.

2016. Audiodeskrypcja do spektaklu "Jotka, czyli dialog liryczno-ironiczny" podczas Krakowskiej Nocy Teatrów.

2017. Audiodeskrypcja do spektaklu przed koncertem piosenek Jacka Kaczmarskiego w Teatrze Ludowym w Krakowie, spektakl "Pejzaż z człowiekiem" oraz do teatralizacji piosenek podczas koncertu.

2018. Audiodeskrypcja do spektaklu "Kij w mrowisku" podczas Krakowskiej Nocy Teatrów.

2018. Audiodeskrypcja do spektaklu przed koncertem piosenek Jacka Kaczmarskiego w Teatrze Ludowym w Krakowie, spektakl "Gdyby zdarzyło się dziś" oraz do teatralizacji piosenek podczas koncertu.

2020. Audiodeskrypcja do spektaklu "Lalka" wystawianego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Działania w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zobaczyć niezobaczone" wraz z firmą INART. (więcej)

2020. Audiodeskrypcja do spektaklu "Pippi" wystawianego w Teatrze Ludowym w Krakowie. Działania w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zobaczyć niezobaczone" wraz z firmą INART. (więcej)

2020. Audiodeskrypcja do spektaklu "Kolacja dla głupca" wystawianego w Teatrze Ludowym w Krakowie. Działania w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zobaczyć niezobaczone" wraz z firmą INART. (więcej)

2020. Audiodeskrypcja do spektaklu "Napis" wystawianego przez Krakowską Scenę Klasyczną na scenie przy ul. Praskiej w Krakowie. Działania w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zobaczyć niezobaczone" wraz z firmą INART. (więcej)