Koncerty piosenki Kaczmarskiej

Motto:
"Każdy z Was jest łodzią, w której może się z potopem mierzyć,
cało wyjść z burzowej chmury - musi tylko w to uwierzyć"
J.Kaczmarski, "Arka Noego"

Edycja 9. 2015 rok, Kinoteatr WRZOS
W murach Kinoteatru WRZOS 10 kwietnia 2015 roku, w rocznicę śmierci Jacka Kaczmarskiego, odbył się koncert piosenek, który stał się podróżą w magiczną krainę muzyki, słowa, obrazu, teatru.

Tegoroczny koncert nosił tytuł "Hej, kto Polak...?" i zadawał ważne w dzisiejszej dobie pytanie o to, kim jesteśmy i jacy jesteśmy dziś - i w kontekście naszej narodowej historii. Wspaniałą pomocą w odpowiedzi na to pytanie był program muzyczny Kaczmarskiego, Gintrowskiego i Łapińskiego pt. "Sarmatia", z którego pochodziły piosenki koncertowe.

Wykonywał je na scenie WRZOS zespół muzyczny Kwartet Proforma z Poznania.

Koncert Piosenki Kaczmarskiej to coroczny projekt multimedialny: wraz z muzyczną wersją utworów literackich prezentowane są arcydzieła malarstwa, tło historyczne, symboliczna pantomima wyobrażająca przesłania utworów. Pantomimę tę odgrywają młodzi artyści z gimnazjum i liceum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie, skupieni w Studio Teatralnym SIGNUM.

Edycja 8. 2014 rok, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Małopolski Ogród Sztuk, Teatr Ludowy

W 10. rocznicę śmierci Jacka Kaczmarskiego Artina współtworzyła z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Teatrem Ludowym niezwykły projekt artystyczny.

Projekt nosił wspólny tytuł "Krzyk" i dzielił się na dwie części:

- sobotnią: "Krzyk w Bibliotece"

- poniedziałkową: "Krzyk w Teatrze"

5.04.2014 Sobota

Panel dzienny: INTEGRACJA POKOLEŃ

11:00 Blok dziecięcy (Wojewódzka Biblioteka Publiczna)

• Warsztaty malarskie z dziećmi - "Jacek Kaczmarski w świecie obrazów, obrazy w świecie Jacka Kaczmarskiego", prowadzenie Artur Kępka – analiza trzech obrazów będących inspiracją utworów Jacka Kaczmarskiego połączona z malowaniem przez dzieci.

• Prezentacja piosenek JK w wykonaniu dzieci z przedszkola "Pod Magnolią" • Prezentacja piosenek JK w wykonaniu młodzieży z gimnazjum nr 36.

• Prezentacja ilustracji inspirowanych piosenkami Jacka Kaczmarskiego a namalowanych przez dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzieży z gimnazjów

13:00 Blok młodzieżowy

• Prezentacja piosenek JKaczmarskiego w wykonaniu uczniów III LO

• Prezentacja filmu o JK, stworzonego przez Jakuba Mędrzyckiego

• Rozmowa o twórczości JK z uczniami i absolwentami III LO - laureatami konkursu o Kaczmarskim - prowadzona przez dr. Krzysztofa Gajdę

• Mini-recital piosenek JK "Konie narowiste", śpiewanych przez Elżbietę Sanetrę z towarzyszeniem Jakuba Mędrzyckiego

• Prezentacja książek dr. Krzysztofa Gajdy o twórczości Jacka Kaczmarskiego.

• Recital piosenek JK w wykonaniu Miłosza Śliwy

• Prezentacja piosenek JK w wykonaniu krakowskiego chóru Echo pod dyrekcją Zbigniewa Huptysia z towarzyszeniem M. Śliwy

• Spektakl "Banita" nawiązujący do twórczości J.Kaczmarskiego i E.Stachury w wykonaniu zespołów Evviva l'arte, Signum, Artina.

Panel wieczorny: INTEGRACJA ŚRODOWISK

19.00 (Małopolski Ośrodek Sztuk)

• mini-recital Pauliny Bisztygi

• koncert piosenek J.Kaczmarskiego w wykonaniu zespołu Nothing Serious

• koncert zespołu Trio Łódzko-Chojnowskie

• after party ze sceną open w kawiarni "Pauza in Garden"

7.04 Poniedziałek

Panel edukacyjny: INTEGRACJA SZTUK

7 kwietnia w Teatrze Ludowym odbyły się dwa koncerty : o godz. 11:30 i 13:30, oba w wykonaniu Kwartetu Proforma. Koncerty nosiły tytuł „Kanapka z człowiekiem”. Koncert realizowany był w ramach projektów "Żywe słowo" i "Wychowanie przez sztukę" stworzonych przez mgr Justynę Krzysztyńską z I Prywatnego LO w Krakowie. W repertuarze znalazły się głównie piosenki Jacka Kaczmarskiego oparte na malarstwie, koncert połączony był z prezentacją obrazów, na podstawie których napisane były piosenki oraz z naświetleniem tła historyczno-literackiego przygotowanego przez Justynę Krzysztyńską. Ilustrowany był także dramą w wykonaniu młodzieżowych zespołów teatralnych: Evviva l’arte z MDK im.K.I.Gałczyńskiego (opiekun artystyczny i reżyser: K.Garlicka) oraz zespołu Signum z I Prywatnego LO i Gimnazjum (opiekun artystyczny: J.Krzysztyńska).

 Dobór piosenek , obrazów oraz sceny w formie dramy prowadziły słuchaczy i widzów po krętych ścieżkach ludzkiej współegzystencji, niełatwych wyborów i trudnych pytań o granice ludzkiego egoizmu. W Tetrze Ludowym został zarejestrowany materiał filmowy umieszczony w Kronice Nowohuckiej.

Edycja 7. 2013 rok, CSW Solvay

 

Tytuł koncertu: "Z Kaczmarskim przez epoki"

Tematem koncertu była wizja historii europejskiej kultury namalowana piórem i obrazem.

Edycja 6. 2011 rok, CSW Solvay

 

Tytuł koncertu: "W baśniach śpią prawdziwe dzieje"

Tematem koncertu była konfrontacja marzeń i wyobrażeń człowieka o życiu z realiami - i ukazywane za pomocą piosenki próby charakteru ludzkiego w zmaganiach z trudami bezlitosnego nieraz życia.

Edycja 5. 2010 rok. CSW Solvay

 

Tytuł koncertu: "Lekcja anatomii"

Zaprezentowane przez zespół piosenki (autorstwa J.Kaczmarskiego, Z.Herberta, A.Osieckiej, K.I.Gałczyńskiego, G.Brassensa i S.Staszewskiego) poprzedzały wstępy historyczno-literackie przygotowane i zaprezentowane przez Justynę Krzysztyńską oraz Borysa Krzysztyńskiego. Tematem koncertu było - ukazane za pomocą piosenek i obrazów - poszukiwanie i nazywanie przez człowieka najwyższych wartości, nadających sens człowieczeństwu.

Edycja 4. 2009 – CSW Solvay
W kwietniu 2009 roku w Centrum Kultury Współczesnej SOLVAY odbył się czwarty Koncert Piosenki Kaczmarskiej organizowany przez Centrum Kultury oraz Zespół Artystyczny Artina. Wystąpił zespół muzyczny Kwartet ProForma z Poznania.

Na widowni zasiedli uczniowie kilku szkół licealnych i gimnazjalnych oraz osoby dorosłe, zainteresowane twórczością poetycką. Zaprezentowane przez zespół piosenki Jacka Kaczmarskiego poprzedzały wstępy historyczno-literackie przygotowane i zaprezentowane przez Justynę Krzysztyńską oraz Borysa Krzysztyńskiego. Koncert wzbogacił multimedialny pokaz malarstwa adekwatnego do tematyki utworów poetyckich.

Tytuł koncertu: "Muzeum Raju"

Tematem koncertu było - ukazane za pomocą odpowiednio dobranego repertuaru spośród piosenek Jacka Kaczmarskiego - poszukiwanie przez człowieka swojej drogi życiowej, nadziei i wiary w sens egzystencji.

Edycja 3. 2008 rok. CSW Solvay
Tytuł koncertu: "Przesłuchanie Anioła" (na podstawie twórczości Z.Herberta, J.Kaczmarskiego, K.I.Gałczyńskiego, Kwartetu Proforma)

Tematem koncertu była siła i kruchość ludzkiego ducha, potrzeba dążenia do wyższych wartości i przełamywania chwil przypisanej człowieczeństwu słabości.

Edycja 2. 2007 rok. CSW Solvay

 

Tytuł koncertu: "Ku światłu"

Tematem koncertu było - ukazane za pomocą odpowiednio dobranego repertuaru spośród piosenek Jacka Kaczmarskiego - poszukiwanie przez człowieka swojej drogi życiowej, nadziei i wiary w sens egzystencji.

Edycja 1. 2006 rok. CSW Solvay
W marcu 2006 roku w Centrum Kultury Współczesnej SOLVAY odbył się pierwszy Koncert Piosenki Kaczmarskiej organizowany przez Centrum Kultury oraz Zespół Artystyczny Artina. Wystąpiły dwa zespoły muzyczne: Kwartet ProForma i Trio Łódzko-Chojnowskie.

Tytuł koncertu: "Żeby niemożliwe stało się możliwe..."

Na widowni zasiedli uczniowie kilku szkół licealnych i gimnazjalnych oraz osoby dorosłe, zainteresowane twórczością Artysty. Zaprezentowane przez zespoły piosenki Jacka Kaczmarskiego poprzedzały wstępy historyczno-literackie przygotowane i zaprezentowane przez Justynę Krzysztyńską. Dobór piosenek i omówienia kierowały słuchaczy w krainę literatury i muzyki, które - oprócz walorów estetycznych - przynosiły obraz metamorfoz, jakim podlega ludzie życie pod wpływem własnych doświadczeń, czynników niezależnych - oraz pod wpływem drugiego człowieka.

 
 

 

 

 

Projekt graficzny strony: Jan Błaszczyński